I nakon blokade, ilegalne kladionice krše zakon

17. veljače 2020.

Prije blokade IP adresa ilegalnih stranih online kladionica, proračun je godišnje gubio milijardu kuna

Matea Mateković, predstavnica Hrvatske udruge za igre na sreću/Foto: HUZIS

Hrvatska udruga za igre na sreću još je 2015. godine kod Ministarstva financija pokrenula inicijativu da se rad inozemnih web-kladionica uskladi sa zakonom. Za sada je problem djelomično riješen, blokirano je 168 IP adresa ilegalnih stranih internetskih kladionica, ali one se i dalje nedopušteno reklamiraju na IPTV platformama, upozorava u toj Udruzi, ali i da to, nažalost, nije jedini problem.

"Kao priređivači igara na sreću svjesni smo da imamo važnu ulogu u prevenciji razvoja ovisnosti o kockanju i klađenju te zato godinama surađujemo s različitim stručnjacima. Uz edukacije naših djelatnika, sudjelujemo i u edukaciji nastavnika i pedagoga, kako bi se putem programa prevencije zaštitila najranjivija skupina – maloljetnici. Također, javnim istupima sustavno smo upozoravali na ilegalne strane internetske kladionice, nad kojima institucije nisu imale nikakav nadzor, pa ni mehanizme zaštite igrača i provjere dobi, a kojima država konačno staje na kraj", kaže u razgovoru za Privredni Matea Mateković, predstavnica Hrvatske udruge za igre na sreću (HUZIS).

"Cilj rada Hrvatske udruge za igre na sreću od samog osnutka jest inzistiranje na odgovornom sudjelovanju u igrama na sreću u skladu sa zakonodavnim okvirom, i to ćemo nastaviti aktivno promovirati", dodaje Mateković.

Blokada IP adresa

Izmjenama Općega poreznog zakona Ministarstvo financija je, prema posljednjim informacijama kojima raspolaže Hrvatska udruga za igre na sreću, blokiralo 168 IP adresa ilegalnih stranih online-kladionica. Operatori na taj način korisnike koji žele pristupiti internetskoj stranici čiji je sadržaj blokiran preusmjeravaju na internetsku stranicu nadležnoga poreznog tijela, a koja sadrži obavijest o izvršenoj blokadi na temelju izdanog naloga o zabrani rada.

"To je svakako odličan potez i početak trajnog rješavanja ovoga problema. Međutim, iskustva drugih europskih zemalja pokazala su da su potrebne i neke druge mjere, poput blokade bankovnih transakcija ilegalnih priređivača igara na sreću. Nužan je stalan proces praćenja i djelovanja te potreba za pravovremenom reakcijom. Suočeni smo i s nedopuštenim oglašavanjem ilegalnih stranih internetskih kladionica na IPTV platformama, što treba sankcionirati i pratiti. Ilegalne strane internetske kladionice i dalje se nedopušteno reklamiraju na IPTV platformama, najčešće sportskim kanalima, a prema našem saznanju dosad nije naplaćena nijedna kazna propisana Zakonom, koja iznosi od 50.000 do 500.000 kuna", otkriva Matea Mateković, koja napominje da se blokada treba provoditi sustavno te da treba i redovito ažurirati popis stranica i pratiti pribjegavaju li drugim oblicima oglašavanja ili komunikacije s igračima.

Napominje da postoji prostor za sustavniji pristup blokadi ilegalnih stranih online-kladionica. Prema procjenama Hrvatske udruge za igre na sreću, proračun Republike Hrvatske gubio je godišnje, prije izmjena Općega poreznog zakona i blokade IP adresa, više od milijardu kuna, a sada se broj internetskih uplata legalnim kladionicama njihovih članica povećao za deset posto. Naglašavaju kako je to činjenica koja pokazuje koliko je važno cjelovito i kontinuirano raditi na ovome problemu. Iz Udruge napominju da su domaći priređivači igara na sreću obveznici plaćanja godišnje koncesijske naknade za klađenje koja iznosi milijun, odnosno tri milijuna kuna ako priređivač priređuje i igre na sreću putem interneta. "Taj iznos uplaćuje se unaprijed, krajem tekuće godine za narednu godinu, neovisno o pozitivnom ili negativnom poslovanju priređivača. Većina legalnih priređivača igara na sreću plaća i druge naknade, poput godišnje koncesijske naknade za priređivanje igara na sreću u kasinima. Isto tako, legalni priređivači igara na sreću plaćaju i mjesečnu naknadu koja iznosi pet posto od ukupne uplate igrača te uplaćuju državi porez na sve dobitke od klađenja koji iznosi od deset do trideset posto, ovisno o iznosu dobitka. Sa spomenutim koncesijskim i drugim naknadama, to iznosi više od milijardu kuna godišnje", ističe Matea Mateković.

Aplikacije dodatni problem

Nadalje, iz ove udruge napominju kako su dodatni problem aplikacije koje se mogu preuzeti putem Google Playa i App Storea jer kad se ta aplikacija jednom preuzme i kada se nalazi na pametnom telefonu, blokada IP adrese ne obuhvaća i blokadu rada aplikacije. "Potrebno je jednostavno onemogućiti preuzimanje takvih aplikacija putem pametnih telefona, i to je nešto što bi svakako trebalo aktivno primjenjivati. Drugi je problem to što se znatnom broju ilegalnih stranih online-kladionica u Republici Hrvatskoj često može i dalje pristupiti, primjerice, imali smo slučajeva da se jedna stranica blokira, zatim se pojavi poveznica na novu, drugu stranicu putem koje je moguće obavljati uplate. Kao što smo već naveli, smatramo da bi svakako bila adekvatna i blokada bankovnih transakcija nezakonitih priređivača igara na sreću, kako bi rješenje problema bilo sveobuhvatno", ističu iz Hrvatske udruge za igre na sreću.

Prema podacima članica HUZIS-a, vidljivo je da je država počela rješavati problem stranih ilegalnih internetskih kladionica, što se očituje u povećanju uplata na internetsko klađenje domaćih priređivača, odnosno na izravno povećanje prihoda državnog proračuna. Napominju da su kao priređivači igara na sreću posebno svjesni činjenice da je i zbog tog trenda potrebno dodatno zaštititi igrače, a osobito ranjive društvene skupine. Također, navode da je to jedan od ključnih razloga zašto su kontinuirano upozoravali na problematiku ilegalnih stranih online-kladionica.

„One nemaju nikakav sustav kontrole dobi igrača, proces registracija na njima jednak je procesu registracije na Facebooku, dakle samo se odabere željena dob, a dok kod legalnih priređivača igara na sreću prilikom registracije na željenu stranicu igrač mora dati na uvid svoj OIB i time potvrditi stvarnu dob", zaključuje Matea Mateković

Jozo Vrdoljak