Spajanje mozga i računala učinit će ljude i telepatima

15. rujna 2019.

Foto: Pixabay

Neuralna sučelja koja će spajati čovjekom mozak i računala upotrebljavajući umjetnu inteligenciju omogućit će ljudima čitanje tuđih misli, kažu znanstvenici okupljeni u britanski Royal Society. Novi izvještaj kojeg je objavilo ovo kraljevsko društvo znanstvenika ističe kako su jasne koristi ove tehnologije, no istovremeno upozorava kako postoje značajni rizici ako ona dopadne u krive ruke, prenosi Independent.

Inače sučelja koja spajaju čovjekov mozak s računalima već su u ozbiljnom razvoju, a u takve projekte ulaže Facebook kao i Elon Musk kroz svoj projekt Neuralink. Prema procjenama stručnjaka oko 2040. godine će postojati takvo sučelje koje će moći biti ozbiljan način kako bi se mogle tretirati bolesti poput Alzheimerove. 

U skoroj budućnosti moguće je očekivati kako će implantati u mozgu omogućiti ljudima da virtualno okuse, pomirišu ili vide stvari bez da one stvarno postoje, a takva tehnologija mogla bi osnažiti i mogućnosti pamćenja, popraviti mogućnosti vida i omogućiti transfer misli od jedne prema drugoj osobi. 
Prema futurolozima, ljudi će moći postati telepate do određene razine i voditi dijalog bez razgovora riječima kroz dijeljenje misli na razini koncepta, koja bi mogla kolegama omogućiti dublju komunikaciju s prijateljima. Jednako tako ne samo misli, nego i doživljeni osjećaji moći će biti komunicirani između osoba, pa bi tako netko u budućnosti mogao poslati prijateljima neuralnu razglednicu onoga što vidi, čuje, osjeća ili što jede.
Primjena neuralnog sučelja nam je nedokučiva kao što nam je bilo korištenje pametnih telefona prije nekoliko dekada, kaže profesor inženjeringa na Imperial Collegeu u Londonu Christofer Toumazou i jedan od koautora izvještaja Royal Societyja. "Možemo očekivati velike ekonomske koristi i transformaciju zdravstvenog sustava, javnog zdravstva i socijalne skrbi, no tehnologije razvijaju tvrtke koje teže za komercijalnom primjenom. Zbog toga mi znanstvenici pozivamo vladu da pokrene nacionalnu istraživanje koje bi se bavilo pozitivnim i negativnim aspektima te tehnologije", zaključuje Toumazou.
Krešimir Sočković