Slovenska Iskra preuzima zagrebačku Elku

23. svibnja 2021.

Foto: Privredni.hr

Slovenska tvrtka Iskra preuzima hrvatsku tvrtku Elka, a transakcija će se provesti po ispunjenju uvjeta, koji uključuju i odobrenje nadležnih regulatora za zaštitu tržišnog natjecanja u dvije države, objavile su u nedjelju dvije kompanije. 

"Tvrtka Iskra elektro i sistemske rešitve iz Ljubljane potpisala je ugovor o kupnji 100 posto udjela u hrvatskom poduzeću Elka, najvećem proizvođaču električnih kabela u ovom dijelu Europe", navodi se u zajedničkom priopćenju u kojem se ne iznosi vrijednost transakcije. 

Ugovor o preuzimanju poslovnih udjela potpisali su glavni direktor i vlasnik Iskre Dušan Šešok i vlasnik grupe Elka - Cotra Miljenko Hacek.

Šešok u priopćenju ističe da Iskra posluje iznimno dobro, unatoč pandemiji koronavirusa.

"Prošlu godinu završili smo s rekordnih 130 milijuna eura konsolidiranih prihoda, a ove godine očekujemo daljnji rast veći od 20 posto", izjavio je direktor i većinski vlasnik Iskre.

Rezultat je to, kaže, i okretanja europskih kupaca europskim proizvođačima, kada je riječ o komponentama te o sistemskim rješenjima za energetiku, telekomunikacije, željeznicu i automatizaciju u industriji.

"Uvjereni smo da će se tendencija vraćanja proizvodnje iz Azije u Europu nastaviti, pa je preuzimanje Elke dio naše strategije širenja akvizicijama proizvodnih tvrtki s tržišnim potencijalom. U tom smislu Hrvatska nam je jako zanimljiva i zbog blizine, poznavanja tržišta i dobrih iskustava u Šibeniku, a i zbog recentno poboljšanih političkih odnosa dviju država. Iskra kontinuirano ulaže u istraživanje i razvoj novih proizvoda radi implementacije novih tehnologija i inovativnih rješenja, što ćemo kao novi vlasnik svakako primijeniti u daljnjem razvoju tvrtke Elka koju preuzimamo. Ulazak Elke u grupu Iskra odlična je vijest za slovensko i hrvatsko gospodarstvo jer se sinergijski povezuju prepoznatljivi brendovi i dvije kompanije s dugogodišnjom tradicijom koje su, svaka u svome segmentu, simbol pouzdanosti i kvalitete", ističe Šešok.

Grupi Iskra preuzimanje Elke druga je značajna investicija u Hrvatskoj od 2019. godine, kada je preuzela Remontno brodogradilište u Šibeniku, podsjeća se u priopćenju. 

Elka tijekom dvije godine provela restrukturiranje

Vlasnik Elker Miljenko Hacek kaže kako je Elka u protekle dvije godine provela dubinsko financijsko i operativno restrukturiranje i funkcionalnu reorganizaciju te implementirala novi menadžment.

"To su bile temeljne pretpostavke za postizanje izuzetno dobrih poslovnih rezultata, ali i privlačenje potencijalnih investitora zainteresiranih za strateško partnerstvo. Takav pristup polučio je očekivani učinak. Elka je privukla veliki broj zainteresiranih ulagača i potencijalnih strateških partnera među kojima je bila i Iskra za koju sam procijenio da je upravo ta snažna i agilna slovenska grupa partner koji će Elki omogućiti rast, razvoj stabilnost i napredak ulaganjima, učinkovitošću resursa i know-howom, dakle transferom znanja bez kojeg nije moguće držati korak s globalnim razvojem novih tehnologija i proizvodnih procesa", naglasio je Hacek.

Tvrdi da na poslovno pripajanje Elke Grupi Iskra treba gledati "i kroz prizmu širih interesa, a ne samo kao na lijepi epilog uspješne suradnje dviju kompanija".

"Riječ je i o obostrano korisnoj suradnji Republike Hrvatske i Republike Slovenije te širem interesu Republike Hrvatske da se njeno gospodarstvo snažnije poveže s gospodarstvom Slovenije jer će tako moći uspješnije nastupati i poslovati na međunarodnim tržištima te učinkovito odgovarati na izazove globalne konkurencije. U tom kontekstu uvjeren sam da je ova akvizicija s tako renomiranom tvrtkom kao što je Iskra preduvjet napretka obiju tvrtki i gospodarskoga razvitka obiju zemalja te da je ostvarena na dobrobit svih poslovnih partnera Elke i njenih zaposlenika", zaključio je Hacek.

Kako se navodi u priopćenju, ekskluzivni financijski savjetnik prodavatelja bila je tvrtka Grubišić & Partneri, dok je kupac angažirao odvjetničko društvo Krehić & Partneri u suradnji s Deloitteom.

Elka je osnovana u Zagrebu 1927. godine, a od početne proizvodnje vodova i kabela proširivala je djelokrug rada na proizvodnju novih tipova kabela - telekomunikacijskih, svjetlovodnih, zaštitne užadi sa svjetlovodnim vlaknima, teško gorivih i bezhalogenih brodskih kabela, kabela za petrokemijsku industriju i drugih.

Grupa Iskra ove godine obilježava 75. obljetnicu nastanka i kontinuirane proizvodnje, a izrasla je u najveće slovensko poduzeće koje se bavi automatizacijom procesa, komunikacijskim i sigurnosnim sustavima za distribuciju električne energije, prijenosnih i mrežnih sustava, pročišćivačima voda, komunikacija putem visokonaponskih vodova, automatizacije željezničkog i cestovnog prijevoza te softverskih rješenja na području energetike i logistike. Grupa Iskra je u 100-postotnom vlasništvu obitelji Šešok, zapošljava više od 1.300 radnika, a temeljni kapital tvrtke nešto je veći od 28 milijuna eura, podaci su iz priopćenja.

Hina/P.hr