Sirevi poskupjeli i do 100 posto, vrućine spržile salatu, rajčicu i krumpir

11. kolovoza 2022.

Foto: Shutterstock

Usporedbom sadašnjih cijena sireva u trgovinama s cijenama istih proizvoda prošle godine vidljivo je da su neki od njih poskupjeli nevjerojatnih 100 posto, a praktički nema akrtikla koji nije u tom razdoblju značajno podignuo cijenu. Može se očekivati da će rasti i cijene povrća i voća jer će zbog suše urod biti znatno manji.

Većina sugovornika s kojima je razgovarao Jutarnji list kaže kako, unatoč brojnim opravdanim poskupljenjima koja nastaju kao posljedica rasta cijena energenata, ne mogu razumjeti ovako drastičan rast cijena sireva, posebno s obzirom na činjenicu da sirovina, dakle mlijeko, nije porasla ni približno toliko.

Martin Evačić, predsjednik Uprave Narodnoga trgovačkog lanca (NTL) i član Hrvatske udruge poslodavaca, kaže da je kompletan mliječni asortiman prema njegovim procjenama u godinu dana poskupio za 100 posto, a kad su u pitanju sirevi, najviše su rasle cijene gaude koju Hrvatska većinom uvozi jer njezina proizvodnja može pokriti dvadesetak posto potreba.

Dodaje kako smatra da su se proizvođači "zaigrali" i da bi im se poskupljenja, koja su u brojnim slučajevima drastična, uskoro mogla obiti o glavu jer je drastično pala njihova prodaja.

I predsjednik udruge proizvođača mlijeka Mliječni put Hrvatske Mario Rengel potvrđuje da sirovina nije poskupjela 100 posto.

"Cijena sirovine porasla je možda desetak posto iako su nam svi troškovi koji se tiču energije porasli za 100 posto. Dakle, proizvođači mlijeka na svojim leđima snose posljedice poskupljenja, a zašto proizvođači sireva dižu cijene, treba pitati njih", kazao je Rengel.

Jutarnji list kontaktirao je i neke od domaćih proizvođača sireva no do zaključenja broja nije dobio od njih nikakav odgovor, piše novinarka Dora Koretić.

Zbog suše kukuruz je podbacio i 100 posto 

Suša i vrelo sunce, koje je ovih dana domaće povrće "peklo" i na više od 43 celzija, "ubrali" su većinu uroda na otvorenom, piše Večernji list.

Spaljenoj zemlji koja od lipnja vapi za kišom nema više pomoći, žale se ovih dana u Slavoniji i ostatku Hrvatske. Kukuruz je podbacio 50, negdje i 100 posto, no kako ga u boljim godinama proizvedemo i dvostruko više od vlastitih potreba i među tri je top proizvoda kojima "pumpamo" vanjskotrgovinsku bilancu hrane, računa se da bi ga moglo biti dovoljno barem za vlastite potrebe.

Padnu li dovoljne količine kiše do Velike Gospe, urodi se možda i poprave za 20-ak posto, nadaju se ratari. Da nije dobro, najbolje se vidi i po mnogo skromnijoj ponudi na tržnicama, a i znatno višim cijenama nego lani u ovo doba.

"Godina je teška, bit će tu svašta. Prinosi padaju 30 - 60 posto, ovisno o poziciji, uvjetima, navodnjavanju, temperaturama. I onaj tko ima sve uvjete zadovoljene, imat će gubitke jer su temperature visoke i povrće to jako teško podnosi", objašnjava predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara Vjekoslav Budanac.

Dodaje kako će kulture koje se beru u jesen, poput kupusnjača, malo bolje proći - ako u međuvremenu padne kiša. Salata je u sadašnjim ekstremno vrućim uvjetima potpuno stradala, kao i rani kupus početkom ljeta.

Zasad nema pokazatelja da bi moglo biti nestašica, možda tek pojedinih kultura ili sorti. No kako suša i visoke temperature pogađaju i veći dio EU-a, sigurno je da će robe biti manje i po višim cijenama.

Ministarstvo poljoprivrede zakazalo je sastanak idućeg četvrtka predstavnicima HPK, HGK, Hrvatske voćarske zajednice i Zajednice udruga hrvatskih povrćara, kad će se razgovarati o stanju i očekivanju u proizvodnji i trženju žitarica, uljarica te voća i povrća zbog suše, piše Večernji list.

Hina/P.hr