Shift Money okupio svjetske FinTech stručnjake

18. studenoga 2019.

Foto: Shift Money

Na dvodnevnoj međunarodnoj FinTech konferenciji Shift Money, koja je otvorena jutros u Zagrebu, okupili su se hrvatski i inozemni stručnjaci koje zanima primjena modernih tehnologija u financijama.

Rob Frohwein, čiji FinTech startup Kabbage spada u skupinu tzv. Unicorna, odnosno onih čija se vrijednost procjenjuje na više od milijarde dolara, na skupu je govorio o svojim iskustvima i uvjerenju kako je za globalni uspjeh tvrtke potrebno prepoznati viziju i što se želi postići za nekoliko godina, a da prije toga treba prepoznati snagu i „supermoć“ koju tvrtka ima. "U slučaju Kabbagea koji se bavi izdavanjem automatiziranih zajmova malim i srednjim tvrtkama putem interneta, snagu vidim u obrtnom kapitalu koji nude, dok su njihova supermoć bilateralni podaci, odnosno činjenica da Kabbage putem aplikacijskoga programskog sučelja (API-ja) ima pristup raznim podacima u vezi s poslovanjem neke tvrtke. Prestanite se nazivati Uberom ili Amazonom u svom području i pronađite jedinstveni identitet", poručio je poduzetnicima Frohwein, a upozorio je i kako će FinTech tvrtke morati proširiti svoj djelokrug i ponudu svojih usluga tražeći pravu viziju kako bi se mogli nastaviti natjecati tijekom sljedećih deset godina.

Konferencija Shift Money obuhvatila je i temu kriptovaluta, a jedan od sadržaja te tematike bio je razgovor koji su vodili FinTech novinarka Camille Russo i šef developerske platforme Binance X Teck Chia. Ona je u vlasništvu vodeće svjetske kriptomjenjačnice Binance, koja na dnevnoj bazi ostvaruje promet u visini od dvije milijarde dolara. Kao što se moglo čuti iz njihova razgovora, dugoročni je cilj platforme razviti developerski ekosustav i pridonijeti prihvaćanju kripta. Binance X pomaže kriptozajednicu i dodjelom vlastitih financijskih potpora raznim kriptoprojektima kao što su analitički alati, novčanici, trading-alati i drugi.

tech chia

Upitan o tome što je potrebno kako bi kripto bio masovno prihvaćen, Chia je podsjetio kako mnoge tehnologije napreduju korak po korak i mnogo se stvari mora dogoditi dok neki od koraka ne bude presudan. Usporedio je situaciju blockchain-tehnologije danas s trenutkom prije pojavljivanja prvog iPhonea, kad su mobiteli bili tek sredstvo za razgovor i slanje SMS-ova dok prve aplikacije nisu promijenile njihove mogućnosti. On vjeruje kako je za brži uspjeh kriptosvijeta postoje i dodatne prepreke - složenost razvoja na blockchainu, složeniji developerski alati nego kod primjerice razvoja aplikacija za mobitel te nedovoljno korisnika i slučajeva za korištenje.  

Održana je i panel-rasprava i predavanja na kojima sudjeluju predstavnici Revoluta, Transferwisea, Infobipa, Oradiana, Microblinka i drugih hrvatskih i svjetskih FinTech i IT tvrtki. Na konferenciji se održavaju i polufinalna startup-natjecanja Shift Money Startup Challenge, a sudionici konferencije mogu provesti vrijeme i na sajamskom prostoru u kojem im se putem štandova predstavljaju startupi i tvrtke s područja FinTecha, bankarstva i IT-a.

P.hr/K.S.