Raste broj prijava za sprječavanje pranja novca

25. studenoga 2020.

Foto: Pixabay

Korištenje 'fiktivnim' trgovačkim društvima za zloupotrebe u gospodarskom poslovanju i pranju novca te korištenje gotovinom u prikrivanju nezakonitog izvora novca i pranja novca proizašlo iz područja računalnoga kriminaliteta najčešće su tipologije pranja novca, rečeno je na godišnjoj konferenciji o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, koju tradicionalno organiziraju Ured za sprječavanje pranja novca i Hrvatska gospodarska komora.

"Kontinuirano raste broj prijava koje zaprimamo od obveznika, nadležnih državnih tijela i inozemnih financijsko-obavještajnih jedinica", rekao je pomoćnik predstojnika Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš objasnivši kako Ured aktivno postupa po zaprimljenim obavijestima i u sklopu operativnih analiza sumnjivih transakcija dostavlja slučajeve sa sumnjom na pranje novca ili financiranje terorizma nadležnim tijelima na daljnje postupanje i procesuiranje.

Biluš je također rekao kako je Ured za sprječavanje pranja novca u posljednjih pet godina izdao ukupno 293 naloga za blokadu sumnjivih transakcija u ukupnom iznosu od 261 milijuna kuna, a inicirao je i većinu kaznenih postupaka za pranje novca ili je u njima aktivno sudjelovao kao podrška tijelima kaznenog progona.

Važnost edukacija 

Ovogodišnja konferencija tematski je usmjerena na 5. krug evaluacije Republike Hrvatske u odnosu na provedbu mjera sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma, pa su sudionici tako mogli, uz informacije o najnovijim trendovima, saznati i na koji način će Hrvatska dokazati učinkovitost sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma rabeći relevantne podatke i informacije.

"Da itekako postoji velik interes za ovu temu, potvrđuje i 250 sudionika današnje konferencije", rekao je potpredsjednik HGK za trgovinu i financije Josip Zaher dodavši kako HGK veliku pozornost posvećuje edukacijama o ovoj temi. Odjel za financijske institucije kontinuirano od 2008. godine organizira redovne godišnje edukacije za financijske institucije.

Gotovo četiri tisuće sudionika sudjelovalo je u 46 takvih edukacija. Odjel za trgovinu organizira edukacije za trgovce nekretninama, a u pojedinim županijskim komorama organiziraju se i edukacije za ostale specifične obveznike poput računovođa, poreznih savjetnika, revizora, mjenjača i drugih obveznika provođenja mjera i radnji u skladu sa Zakonm.

Potpredsjednik HGK istaknuo je i kako je za funkcioniranje cijelog sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma na nacionalnoj razini izuzetno važna suradnja svih obveznika i nadzornih tijela te zahvalio kolegama iz Ureda za sprječavanje pranja novca, Financijskog inspektorata, Hrvatske narodne banke, Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva vanjskih i europskih poslova te kolegama iz Državnog odvjetništva na dosadašnjoj odličnoj suradnji i pripremi izlaganja za današnju konferenciju.