Robotski sustavi DOK-ING-a zamjenjuju vojnike u rizičnim zadaćama

29. lipnja 2021.

Foto: DOK-ING

Tvrtka DOK-ING predstavila je hrvatski robotski sustav za ekstremne uvjete u sigurnosti i obrani. Riječ je o inovativnom i naprednom sustavu koji u oružanim snagama može imati višenamjensku primjenu. Robotski sustavi dizajnirani su tako da zamijene vojnike u najrizičnijim zadaćama te mogu djelovati u uvjetima otvorene vatre, eksplozije, urušavanja, visokih koncentracija eksplozivnih i toksičnih tvari, ali i u situacijama terorističkih prijetnji.

"Naš inovativni robotski sustav djeluje u ekstremnim okolišnim uvjetima u kojima je čovjek ograničen u djelovanju ili ne može preživjeti. Stroj je daljinski upravljiv i ima elemente umjetne inteligencije, a njegove iznimne performanse čine ga jedinstvenom inovacijom u svijetu", istaknuo je Vjekoslav Majetić, osnivač i vlasnik DOK-ING-a, tvrtke koja je u posljednjih 30 godina uspješno razvila 15-ak inovativnih komercijalno prihvaćenih robotskih sustava.

Ovaj robotski sustav iz područja NBKO-a (nuklearne, biološke i kemijske obrane) jedan je od najznačajnijih inovativno-razvojnih sigurnosno-obrambenih projekata u Republici Hrvatskoj. Europska komisija svrstala ga je među top 20 od 972 analizirana projekta iz područja sigurnosno-obrambene industrije. Hrvatski robotski sustav tako se našao uz bok inovacijama najjačih zemalja Europe poput Finske, Njemačke i Francuske.

"S ovim smo robotskim sustavom prepoznali priliku za diverzifikaciju svoga proizvodnog portfelja čime ujedno brendiramo Hrvatsku inovacijama u području sigurnosti i obrane. Svrstavanje u iznimnih dva posto projekata na razini Europe potvrđuje da je DOK-ING međunarodni lider u proizvodima dvojne namjene koji potiče razmjenu ideja između civilnih i obrambenih dionika država članica", poručio je Gordan Pešić, voditelj razvoja poslovanja DOK-ING-a.

Robotski sustav tvrtke DOK-ING Foto: MORH/ J. Kopi

Vrijednost ovog projekta, koji je u suradnji s Fakultetom elektronike i računarstva u potpunosti razvijen u DOK-ING-u, iznosi 18,2 milijuna kuna od čega je 50 posto sufinancirano putem Europskih strukturnih i investicijskih fondova.

Vozilo je teško 17 tona i ima hibridni pogon te zahvaljujući baterijama može djelovati u okolišnim uvjetima gdje ne mogu raditi motori s unutarnjim sagorijevanjem, primjerice gdje su niske razine kisika ili visoke temperature. Stroj će obavljati misijske zadatke u ekstremnim uvjetima nuklearnih, bioloških, kemijskih i radioloških prijetnji, poslove uklanjanja prepreka i opasnih predmeta, RKB detekcije, izviđanja, motrenja, uzorkovanja, RKB dekontaminacije i neutralizacije toksičnih industrijskih kemikalija, gašenja vatre i neutralizacije eksplozivnih naprava, a zahvaljujući sposobnosti prikupljanja i obrade podataka, u stanju je i predvidjeti određeni događaj.

"Hrvatska obrambena industrija i Hrvatska vojska usko su povezane i međusobno se nadograđuju. Bez jake obrambene industrije neće biti ni jake Hrvatske vojske. Ovi robotski sustavi dizajnirani su upravo radi toga da zamijene vojnike na najrizičnijim zadaćama", rekao je ministar obrane Mario Banožić.

Predsjednik Uprave HAMAG-BICRO-a Vjeran Vrbanec izrazio je zadovoljstvo jer su brojni DOK-ING-ovi projekti bili prilika za otvaranje novih radnih mjesta.

P.hr/I.G.