Potrebno je potaknuti žene na poduzetničke aktivnosti

16. studenoga 2019.

Foto: HGK

U Splitu je završena dvodnevna edukacija Mala škola poduzetništva za žene, na kojoj je sudjelovalo te certifikat o uspješno završenoj edukaciji dobilo više od 30 žena. Uglavnom na edukaciji su sudjelovale poduzetnice početnice ali i nezaposlene žene s različitim poslovnim idejama.

"Cilj Male škole bio je pružiti sadašnjim i budućim poduzetnicama nova znanja i vještine potrebne bilo za pokretanje bilo za unapređenje poslovanja. Sudionicama radionice svoja su iskustva i savjete prenijele iskusne predavačice, i same vlasnice tvrtki, kako bi im pomogle da izbjegnu početničke greške i budu još bolje u svom poslu", poručila je Antonija Bašić, viša stručna suradnica u HGK – Županijskoj komori Split.

Predavačice na radionicama su bile Ivana Radić i Aleksandra Carvalho. Ivana Radić je predsjednica udruge Međunarodne mreže poslovnih žena te direktorica Present communications, koja pruža usluge savjetovanja iz područja leadershipa, organizacije, podizanja profitabilnosti te prodaje. Aleksandra Carvalho je direktorica društva Mereor za računovodstvene usluge, savjetovanje te menadžersko izvještavanje.

Na radionici su sudionice dobile informacije o svim temama koje su im važne za pokretanje poslovne aktivnosti, kao i njezino unapređenje. Što je potrebno za početak i kako početi, kako odabrati računovodstveni servis, prezentirati se na društvenim mrežama te kako formirati cijene, samo su neka od pitanja na koje su sudionice dobile odgovor.

Zaključak glasi da je općenito poduzetništvu žena potreban inovativniji pristup kako bi se realizirale ideje i ciljevi te zajedničko djelovanje tj. udruživanje i sinergija na lokalnom, nacionalnom, regionalnom i globalnom nivou. U Hrvatskoj su žene vlasnice 21,9 posto tvrtki, ali nažalost to je još uvijek premalo da bismo govorili o ravnopravnosti u poduzetničkom svijetu. U poduzetništvu treba inzistirati na povećanju udjela žena, jer provoditi bilo kakve promjene bez ravnopravne zastupljenosti žena znači ne uključiti polovicu stanovništva u iste. Načini na koje možemo osigurati veći udio žena u poduzetništvu i na tržištu rada su poticanje žena na zapošljavanje konkretnim mjerama, edukacijama te otklanjanjem svake vrste diskriminacije na radnom mjestu.

P.hr/J.V.