Dostupni vaučeri za obrazovanje odraslih, država daje 10 tisuća kuna po korisniku

31. ožujka 2022.

Korištenje IKT alatom u knjigovodstvu, internetski marketing i brendiranje, upravljanje projektima u javnoj nabavi, upravljanje viličarom, održavanje i popravak automobila na električni pogon i hibridnih vozila te računalno modeliranja obuće i modnih dodataka, samo su neki od programa

Foto: Shutterstock

Promjene trendova na tržištu rada i gospodarske promjene utjecale su na poslodavce, ali i na državu te su shvatili da trebaju ulagati u radnike i njihova znanja te stjecanje novih vještina traženih na tržištu rada. Stoga će s prvim danom travnja zaposlene i nezaposlene osobe prvi put za svoje obrazovanje moći dobiti vaučere. Plan je da ove godine tu mogućnost iskoristi 4.000 osoba, a do 2026. oko 30.000 ljudi trebalo bi biti obuhvaćeno tim programom. Prosječan vaučer iznosit će 10.000 kuna.  

Vaučerima za obrazovanje mogu se koristiti nezaposlene osobe koje zbog nedostatka vještina ne mogu pronaći zaposlenje te nisu konkurentne na tržištu rada, ali jednako tako i zaposlene osobe kojima prijeti gubitak zaposlenja zbog nedostatka znanja i vještina ili žele napredovati u karijeri.

Popis programa objavljen je na stranicama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, a putem aplikativnog rješenja dostupnog na mrežnoj stranici Zavoda podnose se zahtjevi za njihovo korištenje.

Nude se sljedeći programi: korištenje IKT alatom u knjigovodstvu, internetski marketing i brendiranje, upravljanje projektima u javnoj nabavi, korištenje digitalnim platformama prostornih i otvorenih podataka (digitalna kartografija i satelitsko pozicioniranje), društveno odgovorno poslovanje, upravljanje projektima i javna nabava (asistent za upravljanje projektima), upravljanje viličarom (rukovanje viličarom u skladišnom prostoru), održavanje i popravak automobila na električni pogon i hibridnih vozila (dijagnostika i servisiranje električnih vozila), računalno modeliranja obuće i modnih dodataka (osnovno računalno modeliranje obuće i odjeće), dizajn i razvoj modela modnih proizvoda u CAD programu, praćenje modnih trendova i razvoja računalnih tehnika te pranje i održavanja odjeće, rublja i stolnog rublja u smještajnom objektu pridržavanje načela, propisa zaštite na radu i zaštite okoliša.

Edukacija se nudi na učilištima, poslovnim školama i centrima za cjeloživotno obrazovanje, centrima za kulturu u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Zadru, Bjelovaru, Vinkovcima, Vukovaru, Kninu, Slavonskom Brodu, Požegi, Puli, Čakovcu, Koprivnici, Novskoj Slatinini i Otoku.

Aktivacija vaučera unutar šest mjeseci

Točan iznos vaučera koji će osoba dobiti odredit će se ovisno o sektoru, odnosno području, trajanju i složenosti odabranog programa obrazovanja. Ako je trošak programa veći od vaučera, razliku će plaćati korisnik ili poslodavac.

Odobreni vaučer moći će se aktivirati u roku od šest mjeseci od datuma odobrenja i koristiti u akreditiranim ustanovama za obrazovanje odraslih. Takvih je ustanova više od 600 i pružaju oko 11.000 programa.

Hrvatska ispod EU prosjeka u obrazovanju odraslih 

Da bi se program neke ustanove našao na popisu s kojega će ga korisnik vaučera moći odabrati, postoji procedura. Zainteresirane ustanove moraju prethodno svoj program predložiti HZZ-u te Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, pa ako ga oni verificiraju i ocijene prikladnim, može na popis.

"Namjera je države da do 2030. dostigne prosjek EU-a u obrazovanju odraslih jer je Hrvatska, kao što sam već spomenuo, trenutno na 3,5 posto, dok je EU-ov prosjek 10,8 posto. Prema nekim istraživanjima, gotovo trećina odraslih u Švedskoj u dobi od 25 do 64 godine sudjelovala je u formalnom obrazovanju i osposobljavanju tijekom 2020. godine, što je najveća stopa u Europi. Rumunjska je, primjerice, imala najnižu stopu odraslih koji sudjeluju u obrazovanju ili obuci, od jedan posto", istaknuo je u razgovoru za Privredni.hr Tomislav Katić, direktor ORSUS Grupe i ravnatelj ORSUS učilišta koje provodi obrazovanje u djelatnostima za koje su potrebna specifična znanja i vještine te edukaciju zaposlenika prema međunarodnim standardima.

Katić se nada kako će te stope i u Hrvatskoj rasti – zbog čega su i donesene izmjene Zakona o obrazovanju odraslih, izmjene i dopune Zakona o HKO-u te metodologija za izradu standarda zanimanja/skupova kompetencija, upravo kako bi se bolje odgovorilo na potrebe tržišta rada.

"Potrebno se samo pokrenuti i uključiti u cjeloživotno obrazovanje, posebno u onim programima koji su deficitarni", rekao je Katić.

Tomislav Katić Tomislav Katić / Foto: ORSUS Grupa

Da bi se netko mogao koristiti vaučerem, mora imati navršenih 15 godina života i završiti najmanje osnovno obrazovanje. Uvjeti za dodjelu vaučera jednaki su neovisno o tome je li podnositelj zahtjeva zaposlen u privatnom, javnom ili državnom sektoru. No, važno je znati da i u ovom slučaju ima ograničenja kad je riječ o korištenju vaučerima te na njih ne mogu računati osobe u sustavu redovitog odgoja i obrazovanja, sustavu visokog obrazovanja i znanosti te umirovljenici, odnosno đaci, studenti i umirovljenici. 

P.hr/I.G.