Na snagu stupio plan EU-a za uštedu plina

9. kolovoza 2022.

Potrebno je uštedjeti ukupno 45 milijardi kubnih metara plina da bi se postigao zacrtani cilj

Foto: Shutterstock

Plan Europske unije za djelovanje u izvanrednim situacijama, koji se odnosi na pripremu za moguć prekid opskrbe ruskim plinom, danas je stupio na snagu nakon što je jučer objavljen u službenom glasilu EU-a. Zasad će biti na snazi ​​godinu dana.

Rastuće energetske brige potaknule su Uniju da se prošli tjedan dogovori o hitnom planu kad je riječ o plinu za zimu, a ove bi mjere trebale pomoći da se zima "preživi".

Prema planu, zemlje članice EU-a trebaju dobrovoljno smanjiti potrošnju plina za 15 posto između 1. kolovoza i 31. ožujka sljedeće godine, u usporedbi s prosječnom potrošnjom u istome razdoblju u proteklih pet godina.

Podaci EK pokazuju da je potrebno uštedjeti ukupno 45 milijardi kubnih metara plina da bi se postigao zacrtani cilj.

Njemačka bi smjela potrošiti oko 10 milijardi kubnih metara manje u odnosu na prethodno razdoblje.

Krajnji je cilj uštede priprema za mogući potpuni prekid opskrbe zemalja EU-a ruskim plinom, nakon što je Moskva posljednjih mjeseci znatno smanjila opskrbu.

Moguća i obvezna ušteda

Novim planom za izvanredne situacije, u slučaju većih nestašica plina, predviđena je i mogućnost obvezne uštede.

Najmanje 15 zemalja članica EU-a, koje čine oko 65 posto ukupnog stanovništva bloka, moralo bi dati odobrenje za aktiviranje takve mjere.

Nekoliko zemalja, među kojima su Italija i Španjolska, osigurale su izuzeće za takvu situaciju.

Pripreme i za najgori scenarij

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen prošli je tjedan upozorila na eskalaciju energetske krize.

"Otkad je Rusija potpuno ili djelomično obustavila opskrbu plinom za 12 članica Europske unije, svi se moramo pripremiti na najgoru situaciju", rekla je Von der Leyen.

Podsjetimo, Rusija je već obustavila dostavu plina za nekoliko EU zemalja, uključujući Poljsku, Bugarsku, a prije 10 dana i Latviju, zbog njihova odbijanja da pošiljke plina plate u rubljama.

Zahtjevi Rusije da se isporuke plina plate u rubljama povezane su s pokušajima Kremlja da ublaži utjecaj zapadnih sankcija na Rusiju zbog napada na Ukrajinu.

Rusija je također smanjila isporuke plina Njemačkoj, ekonomskoj sili Europske unije, zbog radova na održavanju, na koje se gleda kao na odmazdu zbog zapadnih sankcija.

 

 

Hina/P.hr