Nikola Dujmović: Ponosni smo na svoje zaposlenike koji rade iz skloništa u Kijevu

12. travnja 2022.

Imamo još jako mnogo prostora za rast, privukli smo pristojan kapital, ali to u svjetskim razmjerima nije ništa. Želimo biti relativno mali, ali specijalizirani i najbolji u onome što radimo, kaže Nikola Dujmović, predsjednik Uprave Spana

Zagrebačkom Spanu, jednom od najvećih domaćih izvoznika softvera, baš kao i cijelom IT sektoru vjetar u leđa bila je pandemija tijekom koje se ubrzala digitalizacija. Grupa Span u prošloj godini ostvarila je rekordne poslovne rezultate - dvoznamenkaste stope rasta prihoda na svih 9 tržišta gdje posluje. Prihod grupe u2021. godini iznosio je 767 milijuna kuna, što je 26 posto više nego u 2020.Od ukupnih prihoda 26 posto su ostvarili na hrvatskom tržištu, a ostalom u inozemstvu, najviše i Ukrajini (21 posto) i Sloveniji(17 posto. U isto vrijeme, ostvarena je dobit od 24 milijuna kuna ili 222 posto u odnosu u 2020. godini.

"Rasli smo svugdje, najviše na tržištima koja su nam prije bila manja, primjerice tržište Ujedinjenog Kraljevstva, koje nam nije veliko, radimo samo za dva-tri globalna kupca, tamo nam se dogodila interesantna stvar. Naši globalni kupci McDonald's i Starbucks su u jednom trenutku zatvarali svoje restorane i kupce u UK-u, onda smo se mi zabrinuli i krenuli smanjivati planove oko prihoda, a onda su nas krenuli zvati njihovi dečki iz IT-a, rekli su nam: "Super, dođite sada, restorani su zatvoreni, sad ćemo konačno napraviti sve nadogradnje sustava i promjene koje smo godinama planirali. Rast u UK-u nam je bio oko 117 posto. Korona je nam je omogućila da se u dva mjeseca na miru, po bržem planu nadograde sustave", kaže u razgovoru za Privredni Nikola Dujmović, Predsjednik Uprave Spana.

Ukrajina - tržište s velikim potencijalom

Raslo je i tržište u Ukrajini koje sada zbog rata ima neizvjesnu budućnost, ali, ocjenjuje Dujmović, ima jedno od najvećih potencijala u Europi.
"Veseli nas što imamo sve više ozbiljnih i dobrih projekata radimo za globalne kupce, a to nam omogućava lakše i dugoročnije planiranje, i naravno, još veću muku u privlačenju talenata u firmu, ali to je druga priča", kaže Dujmović.

Unutar Span grupe ukupno radi 681 zaposlenika u 9 ureda - u Hrvatskoj, Sloveniji, Ukrajini, Azerbajdžanu, Moldaviji, Ujedinjenom Kraljevstvu, SAD-u, Švicarskoj i Njemačkoj. Naravno, najviše je Spanovaca u Hrvatskoj, njih 623. Tijekom 2020. i 2021. Span je narastao za 96 ljudi, a Span grupa za 113 ljudi. Tvrtka ima 32 zaposlenika u Kijevu, koji usprkos ratnim strahotama u toj zemlji i dalje rade.

"Oni rade, izlaze iz skloništa, da mi se spojili na naše manager meetinge. Njihov šef IT udruge tvrdi da su još oko 80 posto predratne aktivnosti u IT-u, ja ne bih bio toliko optimističan kao on, ali preko 60 posto sigurno je. Muškarci nisu mogli napustiti zemlju, ali sve obitelji koje su izašle su smjestili po Hrvatskoj, naše žene koje su radile u Spanu i koje su došle ovdje, njih sedam, su tu, dali smo im urede i organizirali smještaje, i sada čekamo što će dalje biti", kaže Dujmović.

"Žilavi su i vitalni, rekao sam im da smo ponosni na njih. Iako je nekada ludilo dok ti granate lete. Mi imamo jednog našeg inženjera, koji radi na migraciji jednog korisnika u Singapuru iz skloništa. Rekli smo mu: "Ne trebaš raditi Sergej', ali ne, želi raditi jer jedino tako ne razmišlja o ratu. Jedan se nije mogao javiti tri dana jer mu je metak iz kalašnjikova iPhone raznio, pa je novi po Kijevu tražio tri dana. To su neke priče o kojima pričamo pola sa simpatijom, a pola s jezom, to su naši ljudi", prenosi Dujmović iskustva svojih zaposlenika iz Ukrajine.

U prestižnom društvu na ZSE-u

Tvrtka je prošle godine izašla na burzu i ponijela titulu prve hrvatske IT tvrtke koja se odlučila na taj iskorak. A nedavno, u nepunih pola godine nakon IPO-a, ušli su i u prestižno društvo 25 hrvatskih kompanija čijim se dionicama najviše trguje.

Dujmović kaže da je ta izazovna faza tvrtki donijela dodatnu profesionalizaciju i standardizaciju u poslovanju.

"Tek sada nas čeka posao, to smo napravili da imamo novi "poslovni pubertet", totalno su drugačiji izazovi i načini komunikacije kada ste mala privatna firma. Prije smo bili uspješni, a sada mislimo da ćemo biti još uspješniji jer je cijeli taj filing oko toga biti 'javno' poduzeće, imati 1400 dioničara, to nas nekako tjera i motivira i više nego prije", kaže Dujmović.

Span je nedavno preuzeo zagrebačku softversku tvrtku Ekobit, a želja su i neke nove akvizicije dobrih tvrtki. Namjeravaju nastaviti rasti na postojećim, ali i osvajati neka tržišta. Jer u ovoj branši tržište je cijeli svijet – i puno prilika za najbolja. Da je Span društvu najboljih potvrđuje i nedavna nagrada –dobitnici su godišnje globalne nagrade McDonald's Technology Partner, koju jedan od najvećih globalnih lanaca brze hrane dodjeljuje u okviru Global Supplier Summita.

"Od 14 globalnih partnera iz IT-a McDonald's mi samo najmanji, predzadnji je 10 puta veći od nas, a oni su relativno mala američka kompanija od 7 tisuća ljudi. Mi smo svjesni svoje veličine, koliko god se nekada hvalimo, u globalnim razmjerima smo mali. Potencijal za rast nam je veliki, ali da ćemo mi sa 700 ljudi osvajati tržite ne, ali ono što radimo je da imamo pojedinačne partnere, u Americi imamo nekoliko velikih globalnih partnera, za koje radimo specijalizirane projekte i svi su sretni. Kada dođemo do 3.000 -4.000 tisuće ljudi, ako je to u ovom okruženju moguće, ona ćemo možda moći konkurirati za nešto više. U Španjolskoj tvrtka s kojom smo surađivali, a nije najveća u Španjolskoj, ima 15.000 ljudi, i u Ukrajini imaju IT firme od 3.000 ljudi, koje većinom izvoze. Imamo još jako puno prostora za rast, privukli smo pristojan kapital, ali to u svjetskim razmjerima nije ništa. Želimo biti relativno mali, ali specijalizirani i najbolji u onome što radimo", zaključuje Nikola Dujmović.

Ivana Barać/Franjo Maltar