Proizvođače slavonskih delicija muče problemi

25. siječnja 2020.

Foto: OPG Tworek

Slavonski uzgajivači svinja te mali i srednji proizođači suhomesnatih proizvoda ove i prošle godine suočili su se s novim problemom u poslovanju - nedostatnim brojem klaonica na istoku zemlje. Zbog toga, ali i zbog nedostatka radne snage, primorani su smanjivati svoje proizvodne kapacitete, priča nam Mario Tworek, vlasnik OPG-a Tworek iz Nove Gradiške, koji, zahvaljujući dugogodišnjem partnerstvu s jednom klaonicom, ne dijeli muke s kolegama iz branše.

"Mi smo se zadržali na istoj razini isključivo zbog dugogodišnjega partnerskog i prijateljskog odnosa s našim partnerima kooperantima i vlasnikom klaonice. Nećemo smanjiti kapacitet, ali nećemo niti rasti. Do unazad dvije godine rasli smo po godišnjoj stopi od 40 posto, što je rezultiralo i novim kupcima. Sada zadržavamo dostignutu razinu i kapacitet. Plasman smo riješili; svoje proizvode plasiramo poznatim kupcima, i to isključivo fizičkim osobama. Rastemo na temelju njihovih preporuka. Nemamo problema s nabavom sirovine - ljute paprike, svinja i luka, a niti s uslugom klaonice, i to isključivo zbog dugoga i korektnog odnosa s partnerima. Razvili smo čvrst i pouzdan partnerski odnos pun razumijevanja i uvažavanja", kaže Tworek.

Nema tko raditi

Koriste usluge klaonice u Vrbanji koja je udaljena 141 kilometar od njihova pogona, no kako su vrlo zadovoljni, unatoč udaljenosti, žele nastaviti suradnju. Da takve sreće nisu svi, potvrđuje i slučaj poznatog vinara Ivana Enjinga, koji je odlučio odustati od uzgoja bikova - upravo zbog problema s klaonicama. Jedan dio klaonica prestao je raditi, a dio njih je značajno smanjio kapacitete.

"Primjerice, jedna klaonica, udaljena gotovo 50 kilometara od našeg pogona, imala je 16 radnika, a sada je ostala na dva, a neke su se klaonice u krugu od 30 kilometara zatvorile. Jedna radi u prvom redu za svoje potrebe, a dio radnika otišao je u inozemstvo. Svi koji rade smanjili su uslugu. Prema zapadu zemlje najbliže su klaonice u Sisku i Čazmi, a dvije klaonice u blizini Slavonskog Broda imaju male kapacitete, ne mogu primiti količine koje im se nude. Neki moji kolege proizvođači suhomesnatih proizvoda imaju zbog toga ozbiljnih problema i zato smanjuju proizvodnju", pojašnjava naš sugovornik.

Mario TworekFoto: Mario Tworek/OPG Tworek

Uz sve to, ove godine proizvođači suhomesnatih delicija trebali su se potruditi i oko nabave mesa jer je Kina otkupila ogromne količine svinjetine iz Europe, pa je uvozna svinjetina bila skuplja od hrvatske. "Problem je tim veći što Hrvatska i nema dostatnu proizvodnju svinja. Odojak težak 25 kilograma u Njemačkoj košta 108 eura, a na to morate dodati i transport i usluge klanja. Zbog tog smo razloga imali nestašicu odojaka", pojašnjava Tworek.

Hobi pretvorio u biznis

Tworek, po zvanju ekonomist, proizvodnjom kulena počeo se baviti iz hobija 1997. godine. Nakon proširenja proizvodnog pogona te usklađivanja proizvodnje sa svim standardima, ovom poslu ozbiljno se posvetio. Stalno ulaže u proizvodni pogon, koji ima 17 prostorija za različite proizvodne faze. Najveća investicija bila je prije četiri godine kada je u pogon uložio oko 1,1 milijuna kuna. 

OPG Tworek godišnje preradi između osam i devet tona gotovih proizvoda. Proizvodi kulen, kobasicu, slaninu, pancetu, mast, kulenovu seku, suha rebra, dimljene kosti, buncek, šunku i čvarke. Svi proizvodi su bez aditiva, a sastojci su od poznatih proizvođača. Plasira ih na Jadran, na zagrebačko područje, a u posljednje vrijeme znatno je porasla potržnja za njegovim specijalitetima i u Slavoniji. "Dio prodajemo na kućnom pragu. Slavonija ima sve manje proizvodnje i potražnja za suhomesnatim proizvodima je velika. Važno je to da mi prodajemo samo fizičkim osobama. Imamo jako dobar plasman slanine na otoku Hvaru, i to samo domaćim ljudima. Iako je u Dalmaciji tradicija konzumacije pršuta snažna, mogu se pohvaliti da upravo u Dalmaciji imam veliki porast kupaca kulena i šunke", zadovoljan je Mario Tworek.

 

 

Jozo Vrdoljak