Može li poslodavac radniku 'uzeti' godišnji odmor?

23. srpnja 2021.

Foto: Shutterstock

Pitanje s kojim se očito susreću brojni radnici u Hrvatskoj jest - ima li poslodavac pravo 'uzeti' godišnji odmor radniku pod izlikom lockdowna?

Istraživanje koje je portal MojPosao proveo u vezi s izolacijom zbog epidemije koronavirusa pokazuje kako je čak 42 posto radnika odlukom poslodavca moralo iskoristiti svoje godišnje odmore, dok se samo šest posto ljudi svojevoljno odlučilo na uzimanje godišnjeg upravo u tom razdoblju.

"Radim u tvrtki koja nam je drugu godinu za redom 'uzela' godišnji za vrijeme lockdowna. Ostalo nam je šest dana godišnjeg na koji sada idemo kolektivno tj. da bih ja išla na godišnji odmor, kolegica će umjesto mene raditi skraćeno radno vrijeme od 9.30 do 17 sati, a potom ću ja raditi dok nema nje. Po tome ispada da odrađujemo taj famozni godišnji", kaže čitateljica koja napominje kako su informaciju o tome da su na odmoru od poslodavca dobili telefonski bez ikakva rješenja o godišnjem odmoru.

Marko Borsky, stručnjak za radno pravo, za MojPosao navodi kako pravo na godišnji odmor ima svaki radnik te mu je njegovo ostvarivanje poslodavac obvezan osigurati. 

"U slučaju da poslodavac ne omogući radniku korištenje godišnjeg odmora, radnik takvog poslodavca može tužiti za naknadu štete te prijaviti nadležnom inspektoratu zbog kršenja propisa iz Zakona o radu. Međutim, raspored godišnjih odmora za radnike utvrđuje poslodavac u skladu s člankom 85., stavak 1. Zakona o radu. To znači da radnik ne može sam sebi odrediti raspored godišnjeg odmora tijekom kalendarske godine", kaže Borsky te ističe da pri određivanju rasporeda godišnjih odmora poslodavac mora radnika najmanje 15 dana prije njegova korištenja obavijestiti o razdoblju i trajanju godišnjeg odmora, a pri utvrđivanju rasporeda korištenja moraju se uzeti u obzir potrebe organizacije rada te mogućnosti za odmor raspoložive radnicima.

Trajanje godišnjeg odmora u Hrvatskoj za pojedinog radnika može biti određeno pojedinačnim ugovorom o radu radnika, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili Zakonom o radu. Ako trajanje nije određeno u ugovoru o radu, na temelju odredbi kolektivnog ugovora ili pravilnika o radu poslodavca, tada se primjenjuju odredbe Zakona o radu.

Minimalni godišnji 20 dana

U skladu s člankom 77. Zakona o radu, radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna, a maloljetnik i radnik koji radi na poslovima na kojima, uz primjenu mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, nije moguće zaštititi radnika od štetnih utjecaja u trajanju od najmanje pet tjedana. 

Četiri tjedna godišnjeg odmora predstavlja minimalno trajanje godišnjeg odmora i primjenjuje se na sve radnike. Četiri tjedna godišnjeg odmora znači 20 radnih dana za radnike koji rade pet dana u tjednu, dok za radnike koji rade šest dana u tjednu četiri tjedna godišnjeg odmora znači 24 radna dana.

P.hr/I.G.