Kontrola kvalitete maslinovog ulja na hrvatskom tržištu na visokoj razini

23. rujna 2022.

Foto: Shuterstock

Kontrola kvalitete maslinovog ulja na hrvatskom tržištu naziv je okruglog stola koji je u organizaciji HGK – Županijske komore Split održan u splitskoj komori. Cilj je skupa bio okupiti ključne dionike uključene u lanac proizvodnje, prodaje i nadzora kvalitete maslinovog ulja, kako bi se stekao uvid u proces kontrole kvalitete maslinovih ulja koja se prodaju u trgovinama u Hrvatskoj,  kvalitetno informirali potrošači te gradilo povjerenje. 

"Na organizaciju ovoga okruglog stola, koji održavamo pred početak berbe maslina, odlučili smo se na inicijativu svojih članica te ponukani čestim informacijama u javnom prostoru koje se odnose na upitnost kvalitete maslinovog ulja na našem tržištu i njezine kontrole, što zbunjuje potrošače i stvara nepovjerenje koje šteti i potrošačima i proizvođačima. Cilj nam je razgovarati o kontroli kvalitete maslinovog ulja kako bismo se svi zajedno što bolje i kvalitetnije informirali o ovoj temi", poručio je predsjednik HGK - Županijske komore Split Joze Tomaš.

Tomaš je naveo da Hrvatska gospodarska komora proteklih 25 godina provodi vizualno označavanje hrvatskih provoda i usluga znakovima kvalitete, a sedam je dalmatinskih proizvođača čija ulja nose znakove Izvorno hrvatsko i Hrvatska kvaliteta.

"Rado se odazivamo na ovakve rasprave jer je HGK naš partner u donošenju propisa i u njihovoj provedbi, a ovaj panel važan je u promidžbi mediteranske poljoprivrede, što je u posebnom interesu Ministarstva", poručila je ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište Ministarstva poljoprivrede RH Sandra Zokić, koja je iznijela podatke o proizvodnji i potrošnji maslinovog ulja u Hrvatskoj te o njegovu uvozu.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2021. godini u Hrvatskoj je proizvedeno 2.947 tona odnosno 32.036 hektolitara maslinovog ulja. Potrošnja maslinovog ulja po glavi stanovnika u 2020. godini u Hrvatskoj je iznosila oko dvije litre, dok je europski prosjek potrošnje oko četiri litre po stanovniku. Hrvatska proizvodnja maslinovog ulja nedostatna je za domaće potrebe, te uvoz, najviše iz Španjolske i Italije, daleko premašuje izvoz.

Predstavnica Državnog inspektorata Renata Matić navela je da Inspektorat redovno provodi službene kontrole maslinovih ulja u maloprodaji, ali i u proizvodnji. Kontroliraju se hrvatska ulja te ona iz drugih država članica EU-a, a u nadzorima se kontrolira označavanje i sljedivost te se ulje uzorkuje radi potvrđivanja kategorija i autentičnosti.

HGK Split skup maslinovo ulje Foto: HGK

Kako se moglo čuti, najčešća pogreška koju se nađe u nadzorima i kontroli jest neispravno deklariranje, odnosno da se pod etiketom ekstra djevičanskog nalazi djevičansko ulje. Kao jedan od najvećih problema istaknuto je skladištenje ulja jer ako ono nije dobro skladišteno, mijenja svojstva i kategoriju.

Opći je zaključak da su na hrvatskom tržištu kvalitetna ulja, nadzori se sustavno provode, a problem je općenito u konzumaciji malih količina maslinovog ulja. 

Unatoč izazovima, poput usitnjenosti posjeda, starosti nasada i prevladavajućega ekstenzivnog načina uzgoja, pozitivni rezultati vidljivi su u kontinuiranom rastu površina pod maslinama, izgradnji i modernizaciji pogona za preradu ploda maslina te tehnologija prerade.

Šest priznatih europskih oznaka izvornosti hrvatskih maslinovih ulja, visoka kvaliteta koja se potvrđuje na međunarodnim natjecanjima i ocjenjivanjima, iskustvo i tradicija proizvodnje te veliki potencijal prirodnih resursa za povećanje obujma proizvodnje, dobar su smjer daljnjeg napretka sektora na kojem, složili su se panelisti, treba zajednički i kontinuirano raditi.

P.hr