Britanija je u najtužnijem dobu svoje povijesti

12. prosinca 2019.

Foto: The Economist

Referendum koji smo održali 2016. pokrenuo je najtežu krizu u Britaniji od građanskog rata sredinom 19. stoljeće, rekao je Joseph Edmund Johnson, na konferenciji The Economist: Svijet u 2020., održanoj u Zagrebu. Ovaj bivši član britanskog parlamenta, član Konzervativne stranke, koji je obnašao dužnost državnog ministra za sveučilište, znanost, istraživanje i inovacije i koji je napustio vladu svoga brata, premijera Borisa Johnsona, zbog neslaganja glede Brexita, kritičan je prema onome što se trenutno događa u njegovoj zemlji.

"Sa spuštanjem zavjese nakon pet desetljeća odnosa s Europskom unijom započeo je najtužniji dio povijesti Velike Britanije. No, Winston Churchill jednom je rekao kako je najveći problem političkog samoubojstva to što ga preživiš i moraš se s time nositi”, rekao je Johnson. On sam, kaže, odrastao je zajedno s Europskom unijom jer je imao mjesec dana kad je parlament prvi put u raspravu uputio zakone o pristupanju EU, a kao dijete od godine dana živio je s ocem, jednim od prvih Britanaca u europskoj administraciji, u Bruxellesu. Pohađao je europsku školu, studirao na dva europska fakulteta i radio u mnogim europskim zemljama.

"Izuzetno je teško biti osoba koja je zadužena za izlazak iz Europske unije i još o tome govoriti u Zagrebu, posljednjoj zemlji koja je ušla u EU upravo onda kada je premijer Cameron najavio referendum. Brexit je podijelio obitelji, političke stranke i cijelu zemlju koja je bila poznata kao zemlja čvrstih i dugotrajnih institucija. Politika nam je postala toksična, parlamentarac nam je ubijen, ženama se prijeti i u parlamentu, a mnogi kolege morali su pojačati osiguranje zbog prijetnji. Britanija je bila tolerantna, a sada ima dva kampa koji misle da je identitet i budućnost djece pod upitnikom zbog stavova drugih. Jedni druge zovu fašistima, a sve to zakuhavaju društvene mreže pune trolova i ruskih bootova, što je stvorilo pravi informativni Divlji zapad", Kaže Johnson. Dodao je kako voditelji novog populizma loše upravljaju globalizacijom i digitalizacijom, a izrazio je uvjerenje kako je Brexit posljedica šest godina mjera nakon ekonomske krize pred referendum.

"To je smanjilo povjerenje u elite i politički sustav, a i urušilo povjerenje prema medijima jer su za mnoge novinari samo dio te iste vladajuće elite. Populistički lideri ignoriraju činjenice i barataju poluistinama, a stvarnost prikazuju lažnim vijestima. Neki od političara otišli su toliko daleko da su u kampanjama govorili kako je zemlji dosta stručnjaka. To je subverzija cijelog sustava vrijednosti, a donijeli su novu kulturu u kojoj se rasprave vode emocijama umjesto znanjem. Nude lažna i jednostavna rješenja za kompleksne probleme koje ni profesionalci nisu riješili", zaključuje Johnson. Dodao je kako se nada da će se izlazak dogoditi što prije kako bismo svi mogli nastaviti dalje, a očekuje da će sporazum s EU biti sličan onome koji Unija ima s Kanadom.

"Nakon toga najveći izazov za Borisa bit će integritet Ujedinjenoga Kraljevstva. Ostati u jednom komadu nakon posebnog statusa Sjeverne Irske i želja Škota mogla bi biti prilika za nove izloške u zagrebačkom Muzeju prekinutih veza", zaključio je Johnson.

Krešimir Sočković