Još ništa od izvješća savjetnika o otkupu Ine od MOL-a

27. veljače 2020.

Foto: Ina

Početkom kolovoza prošle godine Vlada je za nove konzultante u procesu moguće kupnje dionica Ine od mađarskog Mola izabrala englesko-francusku investicijsku banku Lazard, a ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić tada je izjavio kako je dubinsko snimanje poslovanja Ine moguće završiti za šest mjeseci. No, za sada od toga ništa, jer prema riječima tog istog ministara investicijska banka Lazard, neće do kraja ožujka završiti svoje izvješće, ali bi ga sigurno trebalo imati tijekom drugog tromjesečja.

"Taj proces traje i neće završiti za mjesec dana. Dakle, neće završiti tijekom prvog kvartala. Svakako bi trebao tijekom drugog tromjesečja", izjavio je Ćorić odgovarajući nakon sjednice Vlade na novinarski upit hoće li, kao što je ranije bilo najavljeno, konzultanti u transakciji moguće kupnje dionica Ine od MOL-a do kraja prvog kvartala ove godine imati nešto crno-na bijelo. 

A sve je počelo prije četiri godine

Premijer Andrej Plenković krajem 2016. godine objavio je da je Vlada odlučila u svoje vlasništvo vratiti Inu otkupom cjelokupnog udjela koji u njoj ima MOL, nakon što je Hrvatska izgubila u postupku koji je pokrenula protiv MOL-a pred arbitražnim sudom komisije Ujedinjenih naroda za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi.

Sredinom siječnja 2017. Vlada je osnovala Savjet za pregovore s MOL-om vezanima uz mogući otkup dionica koje drži ta mađarska kompanija u Ini. 

U travnju 2018. godine Vlada je odabrala konzorcij, u kojem su bili Morgan Stanley, Intesa Sanpaolo Group i Privredna banka Zagreb (PBZ), za investicijskog savjetnika Vlade u transakciji moguće kupnje dionica Ine od mađarskog MOL-a te moguće naknadne prodaje tih dionica novom strateškom partneru Ine.

Međutim, nakon što su se pojavili prijepori oko shvaćanja onoga što je trebalo inkorporirati u sam ugovor o zastupanju, poglavito po pitanju tehničkih aspekata samoga angažiranja savjetnika, Vlada je 1. kolovoza 2019. odabrala investicijsku banku Lazard kao novog konzultanta.

Ministar Ćorić tada je kazao da je proces dubinskog snimanja Ine procijenjen na šest mjeseci, što znači da se otvara mogućnost da u prvom kvartalu 2020. hrvatska strana ima završenu prvu fazu i da prema mađarskom Molu izađe s konkretnim ponudama.

Ministar financija Zdravko Marić, pak, tada je rekao da je ukupna financijska težina tog angažmana do devet milijuna eura te da će se po potpisu ugovora, u roku kraćem od šest mjeseci, krenuti u dubinsko snimanje Ine.

Uprava Ine je, na zahtjev Vlade, u drugoj polovici studenoga 2019. godine odobrila proces dubinskog snimanja kompanije, koje provode investicijski savjetnici koje je Vlada angažirala početkom kolovoza prošle godine, izvijestili su iz Ine 20. studenoga prošle godine.

Proces dubinskog snimanja treba dati odgovor na to kolika je vrijednost kompanije.

Hina/P.hr