Hrvatsko gospodarstvo već bilježi posljedice koronavirusa

27. veljače 2020.

Foto: Pixabay

U ovom trenutku imamo tri potvrđene oboljele osobe od koronavirusa, no od same pojave Vladine institucije počele su poduzimati pripremne radnje za borbu s tim virusom, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović uime Nacionalnog stožera civilne zaštite predstavnicima gospodarskih vijeća i strukovnih udruženja Hrvatske gospodarske komore, govoreći o procjeni mogućnosti utjecaja koronavirusa na hrvatsko gospodarstvo.

"Procedure za ovakav tip bolesti već su uhodane i pokazali smo da imamo sjajno zdravstvo i epidemiološku struku i putem nacionalnih, regionalnih i lokalnih stožera stvaramo logistički okvir kako bi stručnjaci mogli fokusirano raditi svoj posao. Virus ne poznaje granice, kao što ih ne poznaje ni gospodarstvo, pa surađujemo s drugima. Nema razloga za paniku, no moramo pripremiti sve segmente u društvu i državi kako bismo na ovu situaciju odgovorili kao profesionalni sustav", istaknuo je Božinović.

Božinović

Davor Božinović

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak istaknuo je kako se bolest proširila po cijelom svijetu i sada moramo uvesti mjere za postupanje zdravstvenih i graničnih djelatnika te policije.

"Svi koji se vraćaju iz zaraženih područja i država koje su žarišta epidemije, provjeravaju se i prema procjenama rizika stavljaju u karantenu ili epidemiološki nadzor. Mi za sada ne procjenjujemo da trebamo zatvarati granice, no važno je da se svi koji prelaze granicu svakodnevno pridržavaju pravila, a mi ćemo u suradnji s HGK-om napraviti uputu o mjerama i obvezama u sprječavanju prijenosa infekcije koronavirusa", upozorava Capak.

Već se otkazuju rezervacije

Inače, epidemiolozi i sanitarni inspektori, zajedno s tvrtkama čiji su djelatnici bili pozitivni na virus, naišli su na suradnju i omogućen im je rad, što očekuju i u budućnosti. Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Marija Grba Bujević ističe kako je situacija pod kontrolom s obzirom na to da se za nju pripremaju više od mjesec dana te da nema razloga panici.

"Dobili smo više od 75 grupa pitanja od poduzetnika i odgovaramo na njih. Bit ćemo na raspolaganju svima prema njihovim potrebama", dodala je Marija Grba Bujević.

Burilović

Luka Burilović

Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović istaknuo je kako je HGK u stalnom kontaktu s tvrtkama. "Tvrtke se pokušavaju maksimalno prilagoditi situaciji i osjećaju manje teškoće u poslovanju. Posljedica će biti, no u kojem obliku, to za sada nije moguće procijeniti. Važno je naglasiti kako nema razloga za stvaranje panike", ističe Burilović.

Turistički djelatnici već pomalo osjećaju posljedice širenja koronavirusa u Italiji. Predsjednik Turističkoga poslovnog vijeća HGK Franco Palma upozorio je kako su već počela otkazivanja rezervacija na nekim turističkim destinacijama. "Te brojke još uvijek nisu alarmantne, no mogle bi utjecati na konačne rezultate turističke branše u pojedinim dijelovima Hrvatske, posebice u tjednima oko uskrsnih praznika", zaključio je Palma.

Predsjednik Udruženja cestovnog teretnog prometa HGK Darko Vukadinović kaže kako je situacija s vozačima specifična. „Imamo praktički samo jedan granični prijelaz prema Italiji s kojom najviše radimo i sa slovenske strane je već kolaps. Nekoliko hrvatskih vozača je poslano u samoizolaciju na 14 dana bez konkretnih sumnji. Što se u tom slučaju događa s robom i vozilom je još uvijek nejasno. I ovako u sektoru imamo problema s pronalaskom radnika, a sada je situacija još i teža", upozorava Vukadinović.

Boris Vukušić, predsjednik Udruženja male brodogradnje HGK, kao najveći problem vidi cirkulacija ljudi jer se domaći radnici iznajmljuju uglavnom u talijanska brodogradilišta i to na sjeveru zemlje. „Oprezni smo i sigurno će biti zastoja u poslovanju, što će se osjetiti i na prihodima. Nadam se da će se problem brzo riješiti i da neće biti većih financijskih potresa. Ne treba paničariti, već tražiti tržište negdje drugdje“, ističe Vukušić.

Dvorana hgk

Koronavirus snažno utječe na poslovanje europskih kompanija u Kini

Epidemija koronavirusa snažno utječe na poslovanje većine europskih kompanija u Kini te su mnoge već snizile procjene godišnjih poslovnih ciljeva, pokazalo je zajedničko istraživanje Njemačke gospodarske komore u Kini i Gospodarske komore Europske unije u Kini, gdje se navodi kako je utjecaj epidemije na njihovo poslovanje srednji do velik. Približno polovina od ukupno 577 sudionika u istraživanju navodi da su snizili godišnje poslovne ciljeve. Kao glavne izazove čelnici kompanija ističu nepredvidive propise i restriktivne zahtjeve vezane za karantenu.

"Mješavina sukobljenih propisa proizišlih iz borbe protiv COVID-19 proizvela je stotine područja s različitom regulativom, zbog čega je postalo gotovo nemoguće prebacivati robu i ljude unutar Kine", tumači predsjednik Gospodarske komore Europske unije u Kini Joerg Wuttke.

Većina tvornica i kompanija u Kini bila je zatvorena u većem dijelu siječnja i u veljači u sklopu nastojanja vlasti da suzbiju širenje virusa Covid-19.

Krešimir Sočković