HGK: Nova uredba o ambalažnom otpadu potencijalna prijetnja za tvrtke

23. ožujka 2023.

Foto: Shutterstock/Ilustracija

Nova uredba o ambalažnom otpadu potencijalna je prijetnja za domaće tvrtke, poručili su iz Hrvatske gospodarske komore (HGK). Zbog sve veće količine ambalažnog otpada EU želi smanjiti njegovu potrošnju za 15 posto po stanovniku po državi članici do 2040., kaže se u priopćenju te dodaje kako se o reviziji relevantnoga zakonodavnog okvira na sastancima Vijeća za okoliš u Bruxellesu vode žustre rasprave. Između ostalog, trenutna verzija prijedloga uredbe veliku prednost daje biokompostabilnoj plastici te ograničava upotrebu drugih vrsta ambalaže, iako su u potpunosti reciklabilne.

Tvrtke smatraju da nije potrebno ograničavati upotrebu ambalaža ako su 100 posto reciklabilne, kao što je primjerice fleksibilna folija. Nema potrebe ni za obvezom ugradnje reciklata u svu ambalažu jer to u nekim slučajevima nije tehnološki moguće. Posebno ih brine i dio uredbe koji omogućuje korištenje otpadom u ponovnoj proizvodnji ambalaže za hranu jer to otvara prostor za kontaminaciju, a proces koji bi to spriječio - kemijska reciklaža - još nije usavršen.

Konačni sadržaj uredbe vitalno značajan za buduće poslovanje tvrtki

HGK će, kako su naveli, okupiti sve zainteresirane tvrtke u radnu skupinu kako bi zajedno kreirali stajalište Hrvatske na prijedlog nove uredbe, koje će se putem Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kao glavnog pregovarača dostaviti Bruxellesu.

"Konačni sadržaj uredbe vitalno je značajan za buduće poslovanje tvrtki", istaknuli su iz HGK navodeći kako bi ona utjecala i na proizvodne i uslužne djelatnosti - proizvođače i korisnike ambalaže te na trgovinu i ugostiteljstvo.

To bi značilo strože obveze za proizvođače i korisnike ambalaže, tj. pronalazak alternativnih rješenja za ponovnu upotrebu ambalaže, kao i za korištenje reciklatom u ambalaži.

Za ugostitelje to znači da se u svom prostoru neće smjeti koristiti jednokratnom ambalažom za hranu i piće kao ni za začine, konzerviranu hranu i umake te vrhnje za kavu, navode iz HGK. 

Također, hoteli se neće smjeti koristiti minijaturnom ambalažom za jednokratnu upotrebu.

Predlaže se i proširenje povratne naknade, pa se postavlja pitanje gdje će se to provoditi jer trgovine i sada imaju problema zbog prikupljanja boca od pića i napitaka, istaknuli su iz HGK.

Podsjećaju i na to da je u okviru Zelenog plana i Akcijskog plana za kružno gospodarstvo EK u studenome lani usvojio prijedlog revizije relevantnog zakonodavstva. Očekuje se da će EK parlamentu uskoro predstaviti prijedlog nove uredbe te će nakon toga započeti formalni postupak njezina usuglašavanja putem nadležnih odbora.

Hina/P.hr