HANFA otvara raspravu o rasterećenju za alternativne investicijske fondove

24. veljače 2021.

Foto: Shutterstock

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga otvara javno savjetovanje o Zakonu o alternativnim investicijskim fondovima (ZAIF) kako bi se utvrdilo postoje li trenutno suvišne zakonske i regulatorne zapreke za poslovanje društava za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima te da bi se otvorio dodatni prostor za ulaganja u alternativne investicijske fondove.

Ovaj je cilj usklađen i sa širim ciljem razvoja tržišta kapitala kao pokretača gospodarskog oporavka Europske unije, pa je ova inicijativa, između ostalog, potaknuta i izvješćem Europske komisije u kojem se ocjenjuje Direktiva o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova.

Svoje mišljenje, uz upravitelje i distributere alternativnih investicijskih fondova, mogu dati i drugi predstavnici industrije, ulagatelja i udruga za zaštitu ulagatelja te sve zainteresirane osobe.

"Jedan je od specifičnih ciljeva ovog savjetovanja i stvaranje jasnog pregleda stavova dionika na tržištu u vezi s onim dijelovima ZAIF-a gdje postoji određena posebnost u nacionalnom propisu u odnosu na Direktivu AIFM. U tom smislu, posebno važna područja za koje se traži mišljenje poslovne zajednice odnose se na posebnosti lokalnog tržišta i povezanih odredbi ZAIF-a, u odnosu na pravni okvir koji propisuje Direktiva AIFM", ističe se u pozivu te se dodaje kako je važno dobivenim mišljenjima i stavovima otvoriti raspravu i dobiti informacije s tržišta o tome gdje postoji prostor da se već sada u nacionalnim propisima predlože izmjene koje će nacionalni regulatorni okvir što bolje pozicionirati u sklopu jedinstvenog EU tržišta.

U Hrvatskoj 39 alternativnih investicijskih fondova

U Hrvatskoj je trenutno 39 alternativnih investicijskih fondova. Za razliku od UCITS fondova, alternativnim investicijskim fondovima dopušteno je ulagati u širi spektar imovine, primjerice, u poduzeća koja nisu na tržištu kapitala, a kojima je potrebna dodatna investicija. Nisu namijenjeni svim ulagateljima, ali zbog svoje strukture ulaganja i interesa profesionalnih i institucionalnih ulagatelja mogu biti dobar alternativni izvor financiranja za poduzeća te pridonijeti povećanju gospodarske aktivnosti.

Prema podacima s kraja lipnja 2020., vrijednost njihove imovine u Hrvatskoj iznosila je 4,4 milijarde kuna što je tek 1,1 posto hrvatskog BDP-a u usporedbi s Njemačkom u kojoj iznos netoimovine AIF fondova čini čak 57,8 BDP-a, u Francuskoj 48 posto, a na razini EU-a 48,4 posto BDP-a.

Razvoj industrije alternativnih fondova omogućio bi, među ostalim, širi izbor dugoročnog financiranja za poduzeća, posebno onih malih i srednjih. Na ljestvici 28 odabranih europskih zemalja Hrvatska je prema netoimovini alternativnih investicijskih fondova na 26. mjestu, ispred Slovenije i Bugarske. Više detalja moguće je pronaći u izvješću EFAMA.

Mišljenja i komentari na javno savjetovanje mogu se dostaviti ili posredstvom strukovnih udruženja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, ali i individualno. HANFA ovim putem poziva sve zainteresirane dionike da dostave što više kvalitetnih i konkretnih prijedloga za unaprjeđenje. Prijedlozi će se zaprimati do 12. ožujka 2021. na e-mail adresu: zaif@hanfa.hr. Ako je pojedini dokument ili prijedlog povjerljiv, također ga je moguće dostaviti uz dodatnu naznaku povjerljivosti. Komentari dostavljeni anonimno neće se obrađivati.

 

 

P.hr/I.G.