Financijski sektor u 2020. može izdržati teret koronakrize

28. rujna 2020.

Foto: Shutterstock

Savjet Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga razmatrao je  utjecaj koronakrize na sektor financijskih usluga, ustvrdivši da su procijenjeni gubici fondovske industrije u ovoj godini manji od njihovih dobitaka iz 2019., a i bilance osiguravajućih društava mogu podnijeti novi šok na tržištima.

Na sjednici Savjeta, između ostalog, razmatrao se utjecaj korona krize na sektor financijskih usluga, nove mjere za praćenje utjecaja uvođenja eura na društva za osiguranje u Hrvatskoj, prijedlozi paketa mjera Europske komisije namijenjenih oporavku tržišta kapitala te najave promjena zakona, od kojih će jedna promjena mijenjati uloge sanacijskih tijela u financijskom sektoru i ubuduće odrediti Hanfu za sanaciju investicijskih društava u Hrvatskoj, navodi se u priopćenju. 

Tom su prilikom, navodi se dalje, prema tri makroekonomska scenarija predstavljene Hanfine simulacije mogućih utjecaja koronakrize na sektor financijskih usluga, mirovinskih i investicijskih fondova te društva za osiguranje.

Prema simulaciji za razdoblje od šest mjeseci, čak i u najkonzervativnijem scenariju, veličina procijenjenih gubitaka fondova na razini sustava u 2020. manja je od veličine dobitaka ostvarenih u prethodnoj godini. Bilance društava za osiguranje, pak, mogu podnijeti novi šok na financijskim tržištima s obzirom na to da smanjenje vrijednosti obveza uslijed porasta diskontne stope nadmašuje mogući tržišni pad vrijednosti imovine društava, navodi se u priopćenju. 

Utjecaj budućeg uvođenja eura

Savjet Hanfe razmatrao je i utjecaj budućeg uvođenja eura u Hrvatskoj na ekonomsku bilancu i solventnost društava za osiguranje. Procjenjuje da će se društvima s ulaskom u eurozonu smanjiti iznos vlastitih sredstava kao i solventni kapital zbog nužnog rasta iznosa tehničkih pričuva. Zato je Hanfa propisala tim društvima metodološki pristup za tržišnu vježbu procjene uvođenja eura na ekonomsku bilancu i poziciju solventnosti temeljem kojih će društva u predstojećem razdoblju provesti periodične simulacije i izvještavati regulatora. 

Na sjednici je razmatran i prijedlog paketa mjera Europske komisije za oporavak tržišta kapitala (Capital Markets Recovery Package) s ciljem da se uz osiguranje likvidnosti financijskog sektora u Europskoj Uniji jače potiče na ulaganje u gospodarstvo, omogući brža dokapitalizacija europskih društava i podrže nova privatna ulaganja.

Među prijedlozima mjera za jače investiranje na tržištima kapitala su da se kroz izmjene zahtjeva u informacijama smanje formalna opterećenja za profesionalne ulagatelje, a istovremeno zadrži visoka razina zaštite malih ulagača te da se olakša financiranje gospodarstva i poveća dostupnost jednostavnih standardnih korporativnih obveznica 
za male ulagatelje, stoji u priopćenju.  

Na Savjetu su predstavljeni i nadolazeći prijedlozi izmjena zakona koji reguliraju financijski sektor u Hrvatskoj. U paketu izmjena i dopuna zakona, nalazi se i Zakon o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava te Zakon o sustavu osiguranja depozita prema kojima bi postupke sanacija banaka vodio HNB te za investicijska društva Hanfa, dok Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka ostaje u upravljanju sanacijskim fondom te provodi postupke prisilne likvidacije kreditnih institucija.

 U postupku sanacije primarno je osigurati da financijske institucije raspolažu dovoljnim kapacitetom pokrivanja gubitaka i dokapitalizacije kako bi se osiguralo neometano i brzo pokrivanje gubitaka, s minimalnim utjecajem na porezne obveznike i financijsku stabilnost, zaključuje se u priopćenju. 

Hina/P.hr