Đuro Đaković može odahnuti, Vlada dala državna jamstva

16. siječnja 2020.

Foto: Vlada RH

Na današnjoj sjednici Vlada je odlučila dati državno jamstvo za potporu sanaciji u obliku kreditnog zaduženja tvrtki Đuro Đaković u korist Hrvatske banke za obnovu i razvitak te drugih poslovnih banaka u zemlji i inozemstvu u iznosu do 300 milijuna kuna.

''Budući da je ovo važna kompanija u županiji, njeno bi posrtanje imalo negativan značaj za cijelu županiju. Ovaj je potez najavljen i Europskoj komisiji, a davanje sredstava provodit će se u dvije faze. U prvoj će se dati 150 milijuna za obrtna sredstva, a preostalih 150 milijuna kuna ići će u kasnijoj fazi'', rekao je premijer Andrej Plenković, navodeći kako bi posrtanje te tvrtke imalo negativan utjecaj na Slavonsko-brodsku županiju.

"Dajemo šansu Đuri Đakoviću ovom odlukom i nastojat ćemo da se ona adekvatno provede u idućim danima i tjednima'', rekao je premijer.

Vlada 16.01. Plenković

Foto: Twitter Vlada

Ministar gospodarstva Darko Horvat istaknuo je kako je društvo Đuro Đaković izgubilo stabilnost financiranja proizvodnje, a posebno teške okolnosti nastupile su sredinom 2019., kada je banka koja je financirala proizvodnju, otkazala nastavak suradnje.

"Tvrtka do današnjeg dana nije pronašla substitut financiranja", rekao je Horvat podsjećajuju kako je Društvo od države zatražio 300 milijuna kuna.

Potpora za sanaciju u iznosu do 150 milijuna kuna u vidu financijskog okvira koristit će se za obrtna sredstva za proizvodnju u pogonima Đure Đakovića Specijalna vozila, i to za plaćanje dobavljačima, troškove procesa, garancije za dobro izvršenje posla, kreditna zaduženja i primljene avanse. Preostalih 150 milijuna kuna koristit će se po primitku odobrenja Europske komisije za potporu za sanaciju, a u skladu sa Smjernicama Europske komisije o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje nefinancijskih poduzetnika u teškoćama.

Grupacija Đuro Đaković objavila je izvješće o poslovanju za prvih devet mjeseci 2019. godine, gdje se vidi da su poslovali s ukupnim gubitkom u visini od 38,7 milijuna kuna. Od ukupnog rezultata na gubitak od prekinutog poslovanja odnosi se 1,7 milijuna kuna, gubitak u redovnom poslovanju društva Đuro Đaković Specijalna vozila bio je 29,1 milijun kuna, dok je u redovnom poslovanju ostalih društava ostvaren gubitak od 7,9 milijuna kuna. Ostvarena je negativana EBITDA u visini od 10,2 milijuna kuna, što je smanjenje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine za 28 milijuna kuna. Istodobno, ostvareni su poslovni prihodi u visini od 233,7 milijuna kuna te izvoz u visini od 166 milijuna kuna, što čini 71 posto poslovnog prihoda.

Ilijana Grgić