Bosch s Microsoftom ubrzava razvoj softverski definiranih vozila

3. ožujka 2021.

Foto: Bosch

Bosch u suradnji s tvrtkom Microsoft razvija softversku platformu za povezivanje automobila na oblak bez poteškoća. Cilj je ove suradnje pojednostavnjenje i ubrzavanje razvoja i implementacije softvera vozila tijekom vijeka trajanja vozila u skladu sa standardima kvalitete automobilske industrije.

Novom platformom, koja će se temeljiti na usluzi Microsoft Azure i u kojoj će biti inkorporirani softverski moduli tvrtke Bosch, omogućit će se razvoj i preuzimanje softvera na upravljačke jedinice i računala za vozila. Suradnjom će se u budućnosti usredotočiti na razvoj alata kojima bi se poboljšala učinkovitost procesa razvoja softvera. To će dovesti do novih inovacija, a ujedno će se smanjiti troškovi razvoja softvera vozila unutar i između organizacija. Za vozače će to značiti brži pristup novim funkcijama i digitalnim uslugama.

Obje tvrtke planiraju novu softversku platformu učiniti dostupnom za prve prototipove vozila do kraja 2021. godine.

"Bosch već danas na siguran način bežično ažurira softver automobila. Sveobuhvatnom platformom za softverski definirana vozila želimo dodatno ohrabriti proizvođače automobila da razviju nove funkcije te ih želimo dovesti na cestu što prije", rekao je Markus Heyn, član Upravnog odbora Robert Bosch.

Scott Guthrie, izvršni potpredsjednik za Cloud i AI u tvrtki Microsoft, istaknuo je kako se tom suradnjom objedinjuje stručnost jednog od vodećih svjetskih dobavljača za motorna vozila te snaga koju nude usluge Microsoft cloud, AI i GitHub.

"S obzirom na to da softver čini ključnu razliku u automobilskoj industriji, naš je cilj pomoći poduzećima u bržoj dostavi primjerenih jedinstvenih usluga mobilnosti osobnim automobilima i komercijalnim vozilima",  istaknuo je  Guthrie.

Bosch, tim Foto: Bosch

Zajednički razvoj budućnosti automobilske industrije

Softver će igrati sve važniju ulogu u nadolazećim generacijama vozila. Novi trendovi poput elektromobilnosti, automatizirane vožnje i modernih usluga mobilnosti ne bi bili mogući bez njega. Također će biti potrebna češća ažuriranja i nadogradnje.

Međutim, zbog strogih sigurnosnih zahtjeva tijekom vijeka trajanja vozila izrazito je komplicirano bežično ažurirati softver i razviti digitalne usluge za automobile.

Širok raspon različitih serija i modela dodatno komplicira situaciju. Ova suradnja imat će koristi od Boschova dubinskog razumijevanja električnih i elektroničkih arhitektura, upravljačkih jedinica i računala za vozila nužnih za bežično ažuriranje vozila.

Nove softverske usluge za razvojne inženjere

Uz to, tvrtka će pridonijeti svojom stručnošću, proizvodima temeljenim na softveru i alatima za razvoj automobila. To uključuje osnovni softver i međusustave za računala za vozila i upravljačke jedinice te softverske module temeljene na tehnologiji oblaka kojima će se provoditi bežična ažuriranja nad cijelim voznim parkovima.

"Sveobuhvatnom softverskom platformom koja će obuhvaćati sve, od vozila do oblaka, smanjit će se kompleksnost razvoja softvera i integracija na sustav vozila. Na taj ćemo način stvoriti uvjete da bežično ažuriranje bude jednostavno i praktično na vozilima kao što je na mobilnim telefonima", kaže Heyn.

Predintegriranom platformom uvelike će se smanjiti kompleksnost bežičnog ažuriranja koje služi za održavanje softvera ažurnim zahvaljujući savršenom slaganju softverske arhitekture vozila i oblaka.

Bosch i Microsoft planiraju obogatiti postojeće razvojne alate pomoću kojih će proizvođači i dobavljači automobila pojednostavniti i ubrzati razvoj softvera, istodobno se prilagođavajući jedinstvenim izazovima automobilske industrije.

Tvrtke se također planiraju koristiti potpuno integriranom poslovnom platformom GitHub i stavljati na slobodno korištenje važne dijelove nove softverske platforme na GitHub.com kako bi potaknule ponovnu uporabu koda i dijeljenje najboljih rješenja s cijelom industrijom.

 

 

 

 

 

P.hr/I.G.