Riječni promet moguće je iskoristiti za konkurentnost

16. svibnja 2019.

Foto: Pixabay

U sklopu projekta Danube Skills, financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Interreg Dunavskoga transnacionalnog programa, uspostavljeni su Centri za razvoj logistike na Dunavu u podunavskim zemljama, i to u: Njemačkoj, Austriji, Slovačkoj, Mađarskoj, Hrvatskoj, Srbiji, Rumunjskoj i Bugarskoj. O mogućnostima razvoja logističkih centara i potencijalima razvoja prometa u regiji korištenjem intermodalnog prijevoza razgovaralo se na prvoj radionici u sklopu ovog projekta, koja je održana u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Zagrebu.

Na njoj su sudionicima predstavljene mogućnosti i usluge koje pruža i koje će u budućnosti pružati DLPC, a sudionici potencijalni ili trenutni korisnici prijevoza unutarnjim vodnim putovima mogli su dobiti prvu povratnu informaciju kako bi se ova usluga unaprijedila i dovela na višu razinu.

Državna tajnica u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Nikolina Brnjac na skupu je istaknula kako ovaj projekt može odrediti budućnost i razvoj dunavskoga plovnog puta. "Unutarnji plovni putevi prioritet su prometne strategije Vlade Republike Hrvatske. Mi podupiremo ideje i rješenja koji se bave unaprjeđenjem i razvojem prometne infrastrukture, posebno na unutarnjim plovnim putovima", kaže Nikolina Brnjac. 

Jedna je od prepreka za povećanje prijevoza tereta i plovidbe Dunavom nedostatak točnih, ali i ažurnih informacija za potencijalne korisnike takvog načina prijevoza. Upravo zbog toga je osnivanje centara za razvoj logistike na Dunavu definirano kao jedan od glavnih ciljeva projekta Danube Skills.

DLPC-i će imati važnu ulogu za razvoj plovidbe i povećanje opsega prijevoza tereta riječnim putem, promovirati ovaj prijevozni modalitet te pružati ažurne informacije, usluge i podršku krajnjim potencijalnim korisnicima.

Krešimir Sočković